Холестеролът
здраве.bg
... прием;
- въглехидрати 5060 % от дневния енергиен прием;
- белтъци 1020 % от дневния енергиен прием;
- холестерол под 300 мг дневно.
Ако в тримесечен срок с първа степен на диетата не се постигнат желаните резултати, болният преминава към втора степен на диетата. Тя включва:
- общо мазнини под 30 % от дневния енергиен прием;
- наситени мастни киселини под 7 % от дневния енергиен прием;
- полиненаситени мастни киселини до 10 % от дневния енергиен прием;
- мононенаситени мастни киселини 1015 % от дневния енергиен прием;
- въглехидрати 5060 % от дневния енергиен прием;
- белтъци 1020 % от дневния енергиен прием;
- холестерол под 200 мг дневно.
Диетата трябва да доставя небходимото количество енергия за постигане и подържане на нормално телесно тегло. Ако и след втората степен на диетата не се постигне желаният ефект, следва да се обсъди медикаментозно (лекарствено) лечение.
Медикаментите, които понижават нивото на холестерола в кръвта, са няколко групи:
Холестирамин (в дневна доза 1624 г) и холестипол (в дневна доза 2030 г) предизвикват превръщането на холестерола в жлъчни киселини. Тези препарати имат редки странични ефекти, свързани главно със стомашно-чревния тракт. По-важно е това, че те могат да се свързват с други медикаменти като дигоксин, варфарин, тироксин, бета-блокери и др., което налага преоценка на дозировката при едновременно лечение с тези лекарства. Тъй като увеличават нивото на триглицеридите в кръвта, прилагането на тези препарати не е желателно при пациенти с ниво на триглицеридите над 4,575,71 mmol/l (400500 mg/dl).
Никотиновата киселина (в дневна доза 36 г) и нейните производни намаляват нивата на "лошия" холестерол. Те са ефикасни и при високи нива на холестерол и триглицериди в кръвта. Някои от най-честите им странични ефекти са появата на кожен обрив, сърбеж, сърцебиене, хипергликемия (повишено ниво на глюкоза в кръвта), нарушаване на чернодробната функция, хиперурикемия (повишено количество...