Холестеролът
здраве.bg
Мазнините (на латински липиди) представляват химически херогенна смес от вещества. Общото за тях е това, че са неразтворими във вода, а се разтварят добре в органични разтворители (спирт, етер).
Към тази група химични съединения спада и холестеролът. Тъй като той е неразтворим във вода (а кръвта е с голямо водно съдържание), за да се транспортира в организма, холестеролът образува комплекси със специални протеини (белтъци) в кръвната плазма. Тези протеини обгръщат мастните капки, съставени от холестерол, и така образуваните комплекси вече са водноразтворими, т.е. могат да бъдат транспортирани.
Комплексите от холестерол и протеини в кръвта се наричат липопротеини. Те са различни в зависимост от химичният си състав. Затова има и различни "видове" холестерол.
Така нареченият "лош" холестерол представлява липопротеини с ниска плътност LDL холестерол (от английски low density lipoproteins). Тези липопротеини пренасят холестерола, произведен в черния дроб, от кръвта до всички тъкани.
"Добрият холестерол"
представлява липопротеини с висока плътност HDL холестерол (от английски high density lipoproteins), които пренасят холестерола от тъканите обратно в черния дроб.
Холестеролът е един от основните рискови фактори за развитие на сърдечно-съдови заболявания, а те са основен дял от заболяванията на възрастното население във всички страни включително и у нас, като представляват основна причина за смъртността през последните десетилетия. В България те предизвикват 6265 % от общата смъртност на населението. Най-честите форми на сърдечно-съдовите болести са исхемична болест на сърцето, мозъчно-съдова болест и високо кръвно налягане.
У нас особено висока е смъртността от мозъчен инсулт, като според неговата честота нашата страна се нарежда на 5-то място в света.
В основата на сърдечно-съдовите болести стои развитието на атеросклеротични плаки, които стесняват или дори запушват една или повече артерии. Това затруднява притока на кръв и кислород до органите....