Холестеролът
здраве.bg
... , или каране на колело.
Жените преди менопаузата имат по-ниски нива на "лошия" холестерол в сравнение с мъжете на същата възраст. Това се дължи на женските полови хормони (естрогени), които потискат образуването на "лошия" холестерол. Затова и рискът при тях от сърдечно-съдови заболявания е по-малък.
С настъпването на менопаузата (средно на 50-годишна възраст) спадат нивата на естрогените. Това променя рязко липидния профил на жените. Покачват се нивата на общия и "лошия" холестерол и те се доближават или изравняват с тези на мъжете на същата възраст. Това увеличава рязко рискът от атеросклероза, респективно от сърдечно-съдови заболявания.
Затова на жените, които навлизат в менопаузата, за да се предпазят от повишаване на холестерола и от атеросклероза, се препоръчва заместващо лечение с естрогенни хормони. Съществуват естествени и синтетични естрогени. Синтетичните водят до повишаване на артериалното налягане, което при някои пациенти може да доведе до сърдечно-съдови инциденти. Затова за профилактика на атеросклерозата след менопаузата е за предпочитане да се използват естествени естрогени.
В зависимост от нивото на холестерола в организма лечението е различно. Хората с нормални нива на холестерол в кръвта е желателно да бъдат контролирани през период от 5 години. Пациентите, които са с гранични стойности следва да бъдат контролирани по-често през 12 месеца. При рискови нива, наличие на исхемична болест на сърцето или на друг рисков фактор, е нужно да се започне медикаментозно лечение.
Лечение чрез диета се провежда в две степени в зависимост от тежестта на хиперлипидемията и от ефекта от наблюдението. Първата степен на диетата включва следното процентно съотношение на хранителните съставки:
- общо мазнини под 30 % от дневния енергиен прием;
- наситени мастни киселини под 10 % от дневния енергиен прием;
- полиненаситени мастни кисеклини до 10% от дневния енергиен прием;
- мононенаситени мастни киселини 10-15% от дневния енергиен прием;
-...