Холестеролът
здраве.bg
... Освен това сърцето трябва да работи срещу по-голямо съпротивление, за да изпомпва кръвта. Над увреденото място в артерията може да се образува тромб (кръвен съсирек), който допълнително я запушва.
При пълно запушване на артериите на сърцето или мозъка се получава съответно сърдечен инфаркт или мозъчен инсулт. Вероятността човек да се разболее от сърдечно-съдово заболяване представлява "риск" от тази болест. Такъв риск съществува при всеки, но при някои той е по-голям отколкото при други.
Няма една единствена причина за сърдечно-съдовите заболявания.
Рисковите фактори могат да не се повлияват или да се повлияват трудно. Такива са:
- мъжкият пол;
- напредването на възрастта;
- наследствената предразположеност (сърдечно заболяване при бащата или братята преди 55-годишна възраст или сърдечно заболяване при майката или сестрите преди 65-годишна възраст).
Дори да има наследствено предразположение за сърдечно-съдови заболявания, това не означава, че непременно ще се развие заболяване. Напротив, напълно е възможно то да бъде предотвратено, ако се предприемат мерки, с които да се намали действието или да се елиминират тези рискови фактори, които могат да бъдат повлияни. Такива са:
- тютюнопушенето (повече от 10 цигари дневно);
- високите нива на "лош" холестерол;
- високо артериално кръвно налягане (над 140/90 мм);
- затлъстяване (особено, когато е свързано с голяма коремна обиколка или високи стойности на съотношението на коремната обиколка към обиколката на ханша);
- високо ниво на кръвна захар или диабет;
- повишена склонност към образуване на кръвни съсиреци;
- психологически стрес;
- различни географски фактори (например мека питейна вода).
При това, колкото повече рискови фактори се комбинират при един и същи човек, толкова по-голям е рискът да се развие сърдечно-съдово заболяване.
Холестеролът е необходим за организма, тъй като е съставна част на всички клетъчни мембрани. Той играе важна роля при образуването на жлъчните киселини, стероидните...