Холестеролът
здраве.bg
... хормони и витамин D. Образува се главно в черния дроб, като в повечето случаи количеството му е достатъчно да покрие потребностите на организма. Следователно внесеният с храната холестерол в по-голямата си част е излишен. Ако черният дроб не преработва или елиминира ефективно холестерола, количеството му в кръвта се повишава. Това състояние се нарича хиперхолестеролемия.
Хиперхолестеролемията води до отлагане на холестерол в стените на артериите и така се образуват атеросклеротичните плаки.
Разделянето на холестерола на "добър" или "лош" се определя от риска за сърдечно-съдови заболявания.
"Лошият" холестерол, когато е в по-голямо от нормалното количество, се отлага в кръвоносните съдове, докато "добрият" холестерол води до намаляване на количеството холестерол в тъканите на кръвоносните съдове и така намалява риска от натрупването му в атеросклеротични плаки.
Високите нива в кръвта на общия холестерол, на холестерола в липопротеините с ниска плътност ("лош"холестерол) и на триглицеридите (основните масти в организма), както и ниските стойности на липопротеините с висока плътност ("добър"холестерол) повишават риска от атеросклеротични промени в кръвоносните съдове и развитието на сърдечно-съдови заболявания. В редица изследвания е показано, че при всяко понижение на общия холестерол с 10 %, смъртността от исхемична болест на сърцето намалява с 18 %, а общата смъртност с 10 %.
Нормално холестеролът в организма се поддържа в определени граници, които се обозначават като референтни стойности. Тези стойности могат да се отчитат в милимолове на литър кръв (mmol/l) или като милиграмове на децилитър кръв (mg/dl).
Нормални стойности:
- за общия холестерол те са до 5,2 mmol/l или до 190 mg/dl;
- за "лошия" холестерол до 3, 4 mmol/l или до 115 mg/dl;
- за триглицеридите до 2 mmol/l или до 130 mg/dl;
- за "добрия" холестерол" над 1 mmol/l или над 40 mg/dl.
Отношението на общия холестерол към "добрия" не трябва да превишава 5.
Гранични стойности
- за...