Холестеролът
здраве.bg
... да допринесат за неговото допълнително увеличаване. Рибните мазнини са много полезни за намаляване образуването на кръвни тромби, което е от особено значение за намаляване на риска от сърдечен инфаркт и мозъчен инсулт. Те забавят също и нарастването на атеросклеротичните плаки. Доказано е, че консумацията на риба е свързана с по-ниска смъртност от сърдечно-съдови заболявания.
Съдържанието на холестерол в някои продукти е следното: черен дроб (100 г) - 333 мг, телешко филе (100 г) - 73 мг, сьомга (100 г) - 72 мг, пилешки гърди (без кожа 100 г) - 73 мг, кашкавал (30 г) - 30 мг, масло (1 супена лъжица) - 33 мг.
Растителните разтворими влакнини (пектини) могат също да намалят общия холестерол в кръвта.
Растителните храни (плодове, зеленчуци, бобови и зърнени храни, ядки) съдържат много антиоксиданти (витамин Е, витамин С, каротини, флавоноиди), които защитават мастните киселини в клетъчните мембрани от окисление и по този начин намаляват риска от атеросклеротични изменения на кръвоносните съдове. Затова вегетарианците обикновено са с по-ниски нива на общия и "лошия" холестерол, както и с по-високи нива на "добрия" в сравнение с хората, консумиращи месо. Съответно заболеваемостта и смъртността от сърдечно-съдови заболявания при вегетарианците са по-малки.
Затлъстяването и диабетът често са причина за повишаване на общия и "лошия" холестерол и на триглицеридите в кръвта. Храненето играе голяма роля в развитието на тези заболявания. Даже и умерено намаляне на теглото може да понижи увеличените стойности на холестерола и триглицеридите.
Злоупотребата с алкохол намалява нивото на "добрия" холестерол в кръвта.
Хората, които водят заседнал начин на живот, имат по-високи стойности на "лошия" холестерол и по-ниски стойности на "добрия". Физическите упражнения задействат биохимични промени в организма, които повишават нивото на "добрия" и понижават нивото на "лошия". Подхоходящи са всекидневни умерено интензивни упражнения поне по 30 минути като ходене, джогинг...