Ще го запомня, няма да го запомня...
Науката вече може да “предсказва” колко добре ще запомним нещо, преди то още да се е случило.
3 март 2006, здраве.bg
Като анализирали снимки от скенер, учени са открили, че мозъкът трябва да попадне в правилно “настроение”, за да складира нова информация. За най-добро “изпълнение”, мозъкът трябва да мобилизира ресурсите си не само в момента, в който получава новата информация, но също и секунди преди това.
Лондонският университетски колеж публикува резултатите от изследването си в сп. Nature Neuroscience. Ръководителят на проекта, д-р Люн Отен казва: “Звучи малко като ясновидство, в смисъл, че сме способни да предскажем дали някой ще запомни дума или вещ, преди още да ги e видял”.
Учените са изходили от факта, че активността на мозъка се променя, когато “складираме” разни неща в него, но сега са разгадали механизма, който показва предварително колко добре паметта ще си свърши работата.
Екипът учени провел два експеримента, в които на доброволците е било загатнато за нещо, преди самото то да бъде показано. Не е била обаче дадена никаква идея как трябва да се интерпретира, каква форма има вещта или в случая с думите – какви точно са те.
От доброволците не е искано да запомнят вече показаните им предмети, а “загатването” е било специално измислено така, че да не насилва паметта. По време на тестовете, електрическата активност в мозъка на доброволците е била наблюдавана чрез електроенцефалограмен скенер.
Тестовете показали, че електрическата активност на мозъка е била различна след “загатването” и преди “нещото” да бъде показано. Това има отношение към факта, дали субектът ще си спомни или ще забрави думата по-късно, при неочаквана проверка на паметта.
Ако електрическата активност е поддържала високи нива в предната част на мозъка, точно преди вещта да бъде показана, то това означавало, че субектът ще я помни повече от 50 минути и обратното - ако волтажът е бил нисък, то вероятността думата да бъде запомнена е била по-малка.
Учените се надяват, че откритието ще може да бъде използвано да се помага на хора, които имат проблеми с паметта.(а)