Пародонтозата – тайна и коварна
Въпреки напредъка в изследванията истинските причини за това заболяване все още не са известни.
здраве.bg
Парадонтитът е второто по честота (след кариеса) стоматологично заболяване, от което според статистиката страдат повече от половината от хората над 30 години.
Пародонтът е комплекс от анатомични образувания, в който влизат зъбът, периодонтът, алвеолата и венецът. Затова и пародонтитът е патологичният процес, в който е въвлечен целият този комплекс.
Основни признаци на пародонтозата са: симптоматичният гингивит, изразяващ се в кръвотечение, възпалението на венците, а също така отделянето на гной от алвеолите и развитието на т.нар. зъбночелюстен джоб.
Много изследвания са посветени на
етиологията на това заболяване, но все още не може да каже, че са открити истинските причини за него. Най-разпространените фактори, способстващи за неговата поява са зъбният камък, неправилното поставяне на пломби и протези, а също така ендокринната недостатъчност, недостигът на витамин С (С- хиповитаминозата), невросъдовите изменения, възникващи поради нарушения на функционалното състояние на централната нервна система.
Различават се
три стадия в развитието на пародонтита. В началото той е от лека степен, но постепенно прогресира.
Един от първите признаци е появата на неприятни усещания в областта на венците, предизвикващи сърбеж, парене и изтръпване. Тези субективни усещания могат да бъдат единствените симптоми дълго време. С развитието на заболяването венците се подуват и отичат, често се появява неприятна миризма от устата и кръвотечение на венците.
Но това не е всички. Хроничните огнища на възпаление в устата помагат на бактериите, криещи се в джобовете на венците, да поглъщат продуктите на жизнената дейност, а това може да бъде причина за развитието на възпаление в лимфните възли.
Интересен е фактът, че проявата на пародонтит може да бъде съвсем и друга: вместо характерното зачервяване и отичане на венците се наблюдава обратния процес - те стават необичайно бледи.
За прогресиращия стадий на болестта е характерна атрофия на края на венеца, който...