Ракът на гърдата – между верните и погрешни схващания
Всяко образувание в гърдата предизвиква паника у жените, но само 3% от новообразуванията са злокачествени.
здраве.bg
На проблемите, свързани с рака на гърдата в днешно време се обръща все повече внимание. За съжаление, въпреки разяснителите дейности и многобройните кампании, организирани дори на държавно ниво, това все още не е причина сред хората да не битуват изцяло или отчасти погрешни схващания.
Вас това не ви засяга – вашите роднини никога не са имали рак на гърдата.
Дълго време се смяташе, че наследствеността е една от главните причини за развитието на рака. Днес вече е доказано, че само 10% от случаите на рак на гърдата са генетично обусловени. В семействата на повечето жени с рак на гърдата с тази диагноза по-рано никога не са се сблъсквали. Така че, здравите гени не гарантират здрав живот.
Това е болест на стареещите жени и на вас ви е рано за тревоги.
85% от жените, заболели се от рак на гърдата, са над 40 години. Но през последните години и този рак се “подмлади”, като зачестяват значително случаите дори при жените до 30 години.
Наследствената му форма се развива особено бързо и преди началото на климакса.
Вашите шансове да се разболеете са 1 към 8.
Според статистиката, всяка 8 жена в света страда от рак на гърдата. За да стане обаче този риск 1/8 за вас, трябва да доживеете до 85-годишна възраст. А дотогава мнозина могат да умрат по съвсем други причини.
Вредно е да се прави мамография.
Облъчването при това изследване не е голямо и е абсолютно безопасно за жените над 40 години. По-младите жени могат да се ограничат с другите методи - например диагностициране с пръсти.
Като правило тъканта на млечните жлези при младите жени е твърде плътна за мамография и достатъчно чувствителна дори към това незначително облъчване. С възрастта чувствителността на тъканите намалява и мамографията става безопасна.
Ако лекарят е прибегнал до биопсия, той подозира, че имате рак.
Не винаги. Мамографията и ултразвуковото изследване определят локализацията и размерите на промените в млечната жлеза. Но за да се изясни какви именно са...