Защо грипът е по-опасен именно през зимата
Ниските температури в комбинация със сухия въздух правят човек по-податлив, а не вирусът по-жизнен.
Грижете се особено за имунитета си, съветват специалисти.
здраве.bg
Вирусите на птичия грип са еднакво жизнени през всеки годишен сезон и не в тях трябва да се търси обяснението защо хората боледуват от грип най-вече през студените зимни месеци.
Любопитен експеримент, извършен от група учени от медицинския колеж “Маунт Сайнай” (Mount Sinai) в Ню Йорк доказва, че по-ниските съпротивителни сили на организмите, а не промени в жизнеността на грипния вирус са причина за повишената заболеваемост през зимния сезон.
Специалистите са изследвали стотици морски свинчета заразени с вируса на
грипа, като всяко едно от животните е било поставено в отделна клетка, за да се избегне прекия контакт. Вирусът се е предавал само по въздуха, като температурата и влажността му са били променяни от учените в широки диапазони.
Оказва се, че при стайна температура максимална ефективност на предаване на вируса се наблюдава при относителна влажност на въздуха 20-35% както и при 65%.
При 50% влажност на въздуха предаването на вируса е съществено по-ниско, а при влажност над 80% то се прекратява напълно, показват данните.
Това явление учените обясняват с факта, че капките с вируса при такава влажност във въздуха не се задържат и остават по повърхността. Но при намаляване на температурата до 5 градуса по Целзий животните започват да се разболяват при такива показатели на влажност, които в условията на стайна температура не биха дали възможност за разпространяването на вируса.
Изследователите обясняват този ефект с намаляването на лепливостта на слузта в носа и по цялата респираторна система, вследствие на което организмът не може да се пребори в вирусите и да ги унищожава още в носоглътката, съобщава ВВС.