»болест на Бехтерев
Тя представлява хронично прогресиращо възпалително автоимунно заболяване на гръбначния стълб със засягане на съседните стави. То се наблюдава предимно у млади лица, като мъжете боледуват много по-често от жените - в съотношение 10:1. Съществува наследствено предразположение.
Различават се
5 различни форми на болестта:
• централна, която засяга само гръбначния стълб;
• ризомиелична, която протича със засягане на гръбначния стълб и големите съседни стави (раменната и тазобедрената);
• периферна, най-често със засягане на коленните, лакътните и глезенните стави;
• скандинавска, със засягане на гръбначния стълб и малките стави на ръцете;
• висцерална, с едновременно засягане на гръбначния стълб и вътрешните органи (сърце, бъбреци).
Заболяването протича на тласъци с периоди на изостряне и подобрение.
При възрастните в началото се появява рязка болка в кръста и краката, която напомня ишиасна болка и е по-силна нощем. Движенията на гръбначния стълб и гръдния кош постепенно се ограничават. При натиск върху гръбначния стълб и петите се установява силна болезненост. Постепенно болестният процес обхваща все по-горни отдели на гръбначния стълб, като възпалението предизвиква вкостяване на междупрешленните дискове и съединително-тъканните връзки между прешлените. В крайния стадий на болестта гръбначният стълб става неподвижен и прилича на бамбукова пръчка.
При децата заболяването започва с възпаление на ставите на краката, по-често коленните и глезенните, по-рядко - на тазобедрените стави. Обикновено се засяга една става, рядко повече, като е характерно несиметрично засягане. Ставният пристъпен епизод продължава 2-3 месеца, понякога до година. Гръбначният стълб се засяга по-късно. Засегнатите големи стави се деформират трайно и движенията в тях силно се ограничават, като това е особено изразено при засягане на ставите между гръбначния стълб и таза.
От вътрешните органи по-често се засягат сърцето и бъбреците. Постепенно се развива клапен...