»алергия при бременност
Много жени, страдащи от алергични заболявания, се страхуват да забременеят, тъй като постоянно приемат лекарства, за някои от които се смята, че могат да увредят плода.
Доказано е, че по време на бременността в организма на жената се увеличава производството на хормона кортизол, който притежава противоалергична активност. Така че през бременността алергиите се срещат по-рядко или протичат в по-мека форма. Дори такива сериозни заболявания като бронхиалната астма и сенната хрема могат да не се проявяват.
След раждането нивото на кортизола се връща към нормата и проявите на алергията се възобновяват.
Как може бременността да влияе на алергията
Могат да се отделят три типа влияние:
• Бременността не влияе по никакъв начин на алергията
• На фона на бременността настъпва подобрение в протичането на алергичните заболявания.
• На фона на бременността се изострят алергичните заболявания.
Според статистиката, хремата и запушеният нос тревожат всяка втора бременна жена, започвайки през 12 седмица от момента на зачатието.
Ако има пряка връзка между цъфтенето на цветята, появата на котка в дома или промяна на диетата и проблемите с носа, това означава, че при жената се наблюдава изостряне на алергичния ринит.
Бронхиалната астма се среща при около 2% от бременните. Нейното евентуално изостряне се наблюдава най-вече през 24-36 седмица от бременността. През последните 4 седмици преди раждането състоянието на всяка жена с астма се подобрява.
Днес бронхиалната астма не се смята за противопоказание за бременност. Най-важното е да има редовен лекарски контрол.
При първа бременност могат да се възникнат и някои кожни прояви на алергия (например особен вид копривна треска).
Лекарства
По време на бременност трябва да се приемат само тези противоалергични препарати, които са съгласувани с алерголог и то ако възможният риск върху плода не превишава получената полза.
Нито един от противоалергичните препарати не гарантира пълна безопасност...