15 наглед странни причини, които ни пречат да спим
Какво може да се крие зад нощното безсъние и как да решим проблема.
здраве.bg
... и млечните продукти. Но чувствителността към определени храни не засяга само червата. Тя започва там, но след това цялото тяло реагира системно на проблема, особено ако храносмилането е нарушено в следствие на увреда на клетките, които подплатяват храносмилателния тракт. Често това се случва при хората, които системно приемат нестероидни противовъзпалителни лекарства като
аспирин и ибупрофен. Работата на имунната система се ускорява, а централната нервна система е напълно будна – както и ние самите.
Ако подозираме, че може да имаме чувствителност към някоя храна, е добре да започнем да си водим дневник на храненията като отбелязваме кога изпитваме симптоми, но и да имаме предвид, че чувствителността към храна предизвиква забавена реакция – няма значение какво сме яли за вечеря тази вечер, не това ни държи будни.
Причината може да е в някоя храна, която сме приели преди дни. Щом набележим потенциалните причинители, трябва да ги отстраним от менюто си и да видим дали сънят ни се е подобрим.
15.
Винаги сме нащрек
В забързаната ни реалност, да си винаги нащрек е нещо високо ценено. Обществото ни е центрирано върху това, което правим в будно състояние, и ни обезкуражава искрено да се насладим и разберем съня и сънищата. Повечето от нас се намираме в състояние на хипервъзбуда – физиологията ни е толкова стимулирана, че не можем да забавим ход дори нощем. Но, ако осъзнаем колко е важен съня, това може да ни помогне да си набавим нужното количество от него
Дори когато сме будни, все пак можем да се насладим на леките форми на съня – релаксацията, вътрешните спокойствие и мир – които се просмукват в нас. Затова, вместо да лежим в леглото и да си мислим за всичко, което трябва да свършим утре, можем да мислим за съня като за среднощно пътешествие, където нещо наистина интересно се случва – нещо, което ще ни помогне да бъдем по-ефективни на следващата сутрин, когато се събудим.
...