15 наглед странни причини, които ни пречат да спим
Какво може да се крие зад нощното безсъние и как да решим проблема.
здраве.bg
... да прочистим съзнанието си.
2.
Имаме навика да ядем късно вечер
Когато си легнем твърде скоро след хранене, киселината в стомаха ни може да се качи в хранопровода. Резултатът от това е киселинен отлив, нарушаващ съня, тоест киселини в стомаха. Но има и друга причина, поради която късното хранене ни пречи да заспим. Тялото ни е твърде заето да храносмила, за да се фокусира върху възстановителните аспекти на съня: детоксифицирането, регенерацията на клетките и възстановяването.
Затова е препоръчително да спрем да влизаме в кухнята поне три часа преди лягане. В традиционната китайска медицина се смята, че чи, енергията на живота, циркулира из органната система на тялото за период от 24 часа и не трябва да се намесваме в естествения ритъм на тези процеси. Когато ядем твърде късно вечер, енергията няма да може да циркулира правилно, в резултат на което няма да спим добре и няма да отпуснем храносмилателните си органи.
3.
Имаме нужда от „смяна на маслото”
Омега-3 мастните киселини, намиращи се в мазната риба, орехите, маслото от канола и лененото масло ни предпазват от сърдечносъдови заболявания, но са и ключът към спокойния сън. Двадесет процента от сивото вещество в мозъка са съставени от
омега-3 мастни киселини, от които са изградени и клетъчните мембрани. Невротрансмитерите са химикали, които помагат за предаването на сигнали от една зона в мозъка към друга, а някои от тях – например серотонина, допамина, норепинефрина и ацетилхолина – контролират състоянието на сън и бодърстване.
Ако увреждаме клетъчните мембрани като ядем твърде много трансмазнини (които се съдържат в храни като пържени картофи, понички, бисквити и крекери) и не приемаме достатъчно омега-3, тези клетки няма да успеят да създадат нужната връзка.
4.
Обичаме да си пийваме преди лягане
Да, в чашата каберне има антиоксиданти. И виното ни помага да заспим, нали така? Алкохолът действа като седатив...