Депресия или просто лошо настроение?
Деперсиите зачестяват през есента и зимата, когато слънчевата светлина е по-малко. (фото - sxc.hu)
здраве.bg
... от някога обичани дейности;
9. Трудности с концентрацията, запомнянето и взимането на решения;
10. Повтарящи се мисли за смърт и самоубийство.
Не всички депресии са еднакви. Те варират по отношение на интензивността, причината и продължителността на симптомите.
Психиатрията е формулирала четири основни вида:
1. Клинична депресия
Това е най-сериозната форма на заболяването. Тя може да пречи на способността на човек да се храни, работи, спи и прави неща, които някога са били приятни за него.
2. Дистимия
По-лека, но също толкова “изваждаща от строя”, тя се характеризира с хронични, леки до средни симптоми с продължителност не по-малко от две години. Много хора с дистимия имат и клинична депресия. Тези хора се въртят в затворен кръг – в и извън клиничната депресия, но може никога да не се освободят от симптомите.
3. Сезонна депресия
Тя възниква най-често през късната есен и зимата, когато има по-малко естествена светлина, и обикновено си отива с идването на пролетта. Светлинната терапия работи при почти половината от случаите. Антидепресантите и психотерапията, прилагани по отделно или успоредно със светлинна терапия, също могат да помогнат.
4. Биполярно разстройство
Човек с маниакално-депресивно заболяване (също известно като биполярно разстройство), обикновено преживява огромни отклонения в настроението – от много приповдигнато до крайно потиснато. Биполярното разстройство изисква специфично лечение и медикаменти.
Кой е най-податлив на депресия
Възрастта, доходите, здравословното състояние, гените, биологията и травматичните събития в живота – всички те повлияват на риска от поява на депресия. Значими стресиращи факти като преместване, развод, нова работа или загуба на любим човек също могат да предизвикат заболяването. А, ако нямате достатъчно приятели или семейство, на които на разчитате, това утежнява проблема.
Имате причина да мислите, че може би страдате от депресия? Лекарствата и когнитивно-поведенческата...