Ако искате да отслабнете, следете пулса си
здраве.bg
Бягаме, плуваме, всеки ден използваме гирички... И мнго често с единствената цел да отслабнем. Но пролятата пот не гарантира тънката талия. Трябва да се вслушаме и в сърцето си. В буквалния смисъл!
Физическото натоварване трябва да се дозира внимателно и то съобразено с ритъма на сърцето. Резултатът от всяка тренировка в голяма степен зависи от честотата на сърдечните съкращения - казано с прости думи от пулса.
Специалистите разделят диапазона на пулса (от състоянието на покой до максимално възможното натоварване) на 5 зони, всяка от които си има своите правила. В една организмът се зарежда с енергия за сметка на натрупаните мазнини и човек отслабва, а в друга – за сметка на гликогена, т.е. тренира се за издръжливост без килограмите да намаляват. А в последната, екстремна зона, ако действате твърде необмислено и разгорещено, може много лесно да получите дори сърдечен пристъп.
Границите на зоните се изчисляват трудно, тъй като е необходим професионален подход. Но и приблизителното им пресмятане може да ви помогне да не допускате грешки, които не само няма да доведат до отслабване, но и ще навредят на здравето ви.
Максималният пулс се изчислява по формулата: Рмах = 220 – V (като V е вашата възраст).
Нека проследим особеностите на петте зони. За целта е нужно да знаете пределите на
пулса си, да определите целта си и едва тогава да започнете тренировките.
1. Зона на ниско натоварване, оздравителна
0,5-0,6 Рмах
Здравословно състояние:
Лесно можете да поддържате разговор, не успявате да се изпотите, натоварването е леко, без усилия.
Това е най-комфортната тренировъчна зона, в която бавно, но пък сигурно укрепвате сърцето си и увеличавате мускулната си маса. Калориите също изгарят, но за тази цел трябва да тренирате продължително. Натоварването в тази зона е подходящо за възстановителни и лечебни програми - след травми, при голямо тегло и при сърдечно-съдови проблеми.
Съвет:
В...