»лечение
Лечението на кашлицата в домашни условия обикновено е насочено към третиране на първопричината за нея.
• Ако пациентът има остра кашлица и не е бил на лекар, може да опита продаваните без рецепта лекарства против настинка, за да облекчи симптомите. Ако подозираната причина е настинка или грип, тези лекарства вероятно ще осигурят известно облекчение. Острата кашлица, причинена от алергия, обикновено се облекчава с противоалергични медикаменти, а кашлицата, предизвикана от дразнители от околната среда, се повлиява добре при отстраняване на дразнителя.
• Домашното лечение на хроничната кашлица с известна първопричина е насочено към лечението именно на тази причина. Това обаче е добре да става след консултация с личния лекар или специалист. Макар че не всяка хронична кашлица може да бъде премахната, много хора успяват да я облекчат като следват внимателно лекарските напътствия.
Няколко метода за домашно лечение на кашлицата:
• Прием на повече течности. Водата помага за отпускането на мукуса и облекчава възпаленото гърло. При суха кашлица от полза са мед, разтворен в топла вода, чай или лимонов сок. Не е препоръчително да се дава мед на деца под 1 г.
• За облекчаване на сухата кашлица е добре да се спи нощем с повече възглавници под главата.
• С помощта на пастил против кашлица се облекчава възпаленото гърло. Повечето пастили нямат въздействие върху механизма, породил кашлицата, но облекчават болките в гърлото.
• Намаляване на достъпа до дразнители, които могат да бъдат вдишани – тютюнев дим, прах, други замърсители. Ако все пак такъв контакт е неизбежен, е добре да се носи маска.
Медицинското лечение на кашлицата зависи най-вече от това колко е тежка и каква е причината, която я предизвиква.
Когато става дума за остра кашлица, то се насочва най-вече към намаляването й като допълнение към лечението на причината зад нея.
• Симптоматичното облекчаване на кашлицата може да се постигне с различни лекарства, продавани...