»причини
За появата на кашлица може да има много причини. Лекарите я класифицират в две категории – остра и хронична кашлица. Като остра се определя тази, която отшумява за по-малко от 3 седмици. Съответно хроничната се проявява за по-дълъг период от време.
Острата кашлица може да е инфекциозна (причинена от инфекция) или да е възникнала по неинфекциозни причини.
• Инфекциозните причини за острата кашлица включват вирусна инфекция на горните дихателни пътища (обикновената настинка), синусова инфекция, остър бронхит, пневмония и магарешка кашлица.
• Неинфекциозните причини за острата кашлица включват внезапните избухвания на хронични състояния като хроничен бронхит, емфизема, астма и алергии.
Причините за появата на хронична кашлица могат да бъдат разбрани най-добре ако се открие какво конкретно я е породило - дразнители от околната среда, състояния вътре в белите дробове, състояния на дихателните пътища, които пренасят въздуха от белите дробове навън, състояния в гърдите, но извън белите дробове, и храносмилателни причини.
• Всяко вещество от околната среда, което раздразва дихателните пътища или белите дробове, е в състояние да предизвика хронична кашлица при продължително излагане. Цигареният дим е най-честият причинител на хроничната кашлица. Други фактори са прахът, полените, пърхотът на домашните любимци, индустриалните химикали и замърсявания, както и ниската влажност на въздуха.
• Вътре в белите дробове, и често срещаните, и редките състояния предизвикват хронична кашлица. Сред често срещаните белодробни състояния са астмата, емфиземът и хроничният бронхит. По-редките състояния, които могат да предизвикат кашлица, са рак, саркоидоза, заболяване на белодробната тъкан и конгестивна сърдечна недостатъчност с хронично натрупване на течности в белите дробове.
• Дихателните пътища, които свързват белите дробове с външната среда, са известни под наименованието горен респираторен тракт. Хроничните синусови инфекции, заболяванията на вътрешното...