»предпазване
То е основна мярка за борба с грипа и изисква просто да бъдете внимателни в своето всекидневие - както у дома, така и на мястото, където работите. Това е отговорност на всеки един от нас. Затова, за да бъдем здрави ние и околните, до голяма степен зависи от усилията на всеки. Въпреки, че ваксинирането с противогрипна ваксина остава най-ефикасния начин за предпазване от грип, с оглед предотвратяване на заболяването е желателно да се спазват някои общи препоръчителни мерки.
• Не контактувайте или ограничете контактите си с болни. Ако това не може да стане, стойте на разстояние (поне метър). Доказано е, че така значително ще намалите вероятността да вдишате отделяните от болния при кашляне и кихане инфектирани секрети.
• Не допускайте контакти на деца или хора в напреднала възраст с болни от грип или настинка. Ако това не може да се избегне, желателно е използването на маска (подобна на използваните в операционните).
• Кашляйте и кихайте винаги в кърпичка или с ръка на устата.
• Използвайте кърпички за еднократна употреба.
• Пийте повече течности (поне 1,5-2 л дневно) и овлажнявайте въздуха в помещението по този начин се продотвратява изсушаването на лигавицата на дихателните пътища и тя запазва устойчивостта си спрямо вирусната инвазия.
Ваксинирането остава най-добрия начин за предпазване от грипната инфекция.