Термометърът: лъже ли и кога?
Термометърът, независимо от вида му, е много важна част от домашната аптечка.
23 септември 2013, здраве.bg
... орално, а наскоро преди това сме яли нещо студено или топло.
- Ако току-що сме взели студен или топъл душ/вана.
- Не придържаме термометъра под мишницата достатъчно плътно.
- Не го държим достатъчно дълго (около 10 минути).
- Ако се опитаме да измерим температурата през дреха.
- Ако не поставим чувствителната част на уреда където трябва.
Електронните термометри са по-ново поколение уреди, които имат своите предимства – отчитат по-бързо, по-безопасни са. От друга страна, боравенето с тях е малко по-сложно – за да ги ползваме правилно, задължително е добре да прилагаме инструкциите за ползване. Например повечето видове електронни термометри трябва да се оставят на място също толкова време, колкото са били преди звуковия сигнал, че вече са отчели температурата.
Инфрачервените термометри се възприемат често като „писък на модата”. Всъщност те са масово прилагани в много най-вече болници и други здравни заведения. Някои хора ги предпочитат и за домашно ползване. Но, за да бъде правилно отчитането, трябва да ги използваме според инструкцията. В противен случай измерената температура може да се разминава от реалната с до половин градус (а това никак не е малко). Също така, ако не са използвани на строго определените места – ухото, челото, слепоочието, показанията им ще бъдат безполезни.
Изборът на термометър не е за подценяване! Телесната температура е изключително важен показател за здравето ни. Затова не бива да подценяваме уредът, който ползваме – независимо дали става дума за традиционния и „обикновен” живачен термометър или някой по-модерен вид.