Витамин К: незаслужено пренебрегваният витамин
Зелените листни зеленчуци са сред най-богатите на витамин К храни.
Витамин К може и да ни необходим в много малки количества, но те са жизнено определящи.
здраве.bg
... кръвоизливи, особено в мозъка. Бебета се раждат без чревна флора, т.е. без бактериите, които дават възможност на организма да произвежда витамин К. В повечето случаи те не получават достатъчно от него и чрез майчината кърма.
Най-голям е рискът при новородените преди термина и при тези, чиито майки е трябвало да приемат лекарства за задържане по време на бременността. На последните най-често се предписва прием на витамин К около 2 седмици преди раждането.
• Остеопороза: витамин К е необходим, за да може калцият да изгражда костна тъкан. Затова и се смята, че неговото достатъчно количество намалява риска от остеопороза. Все пак има някои изследвания, чиито резултати не потвърждават участието на витамин К в костната плътност.
Според някои наблюдения за нивото на витамин К е важно да се следи при активните спортисти – особено в спортовете, свързани с голямо натоварване на костната система.
Храни – източници на витамин К
Тестовете показват, че средно само при 1 от 4 души организмът не произвежда достатъчно витамин К. Разбира се, във всички случаи включването на храни, съдържащи значителни количества от витамина е препоръчително – данните сочат, че в противен случай случаите на недостиг на витамин К са по-чести.
Сред храните, които ни дават възможност да си осигурим добър външен източник на витамин К са:
• черен дроб,
• зелени листни зеленчуци – особено зеле, броколи, спанак, салата (техният зелен цвят се определя от хлорофила, който осигурява и самият витамин)
• зелен чай.
Доста подправки и билки съдържат големи количества витамин К: босилек, градински чай, мащерка, магданоз, кориандър, майорана, риган.
Като правило замразяването на храните разрушава витамин К, високата температура (при готвене) – не. При изсушаването на повечето билки и подправки не се губи много от съдържанието на витамин К.
Форми на витамин К
Налични са три форми:
• Витамин К1 или филокинон (phylloquinone) – натуралната форма на витамин К и фитонадион (phytonadione)...