Кафето: полезно, но за какво и кога
Няколко чаши от любимата напитка при определени условия наистина ще ни помогнат да живеем по-добре.
здраве.bg
... през 2006 г., потвърждават, че стимулиращите метаболизма свойства на кафето са най-дълготрайни и най-силни при слабите жени.
7.
Понижава риска от болестта на Паркинсон
Още през 2000 г. било установено, че приемът на кофеин се свързва с по-нисък риск от развитието на болестта на Паркинсон. Изследване от 2010 г. потвърждава, че консумацията на 2-3 чаши кафе на ден може да понижи с до 25% вероятността от развитие на заболяването.
8.
Антиоксидантни свойства
Изследователи от Харвард пишат в изданието
Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention, че кафето съдържа повече антиоксиданти дори от зеленчуците и плодовете. През 2005 г. учените дори било изчислено, че кафето е източник на антиоксиданти №1 поне в диетата на повечето северноамериканци.
9. Подобрява представянето при различни задачи
Кафето – и най-вече кофеинът в него – повишават и издръжливостта, и представянето на краткосрочната памет. Кафето например помага на спортистите да се справят по-добре по време на тренировки за сила – дори когато не са спали достатъчно – ако се пие един час преди тренировка в съотношение 4 мг за всеки килограм от телесната маса.
10. Предпазва от подагра
Изследване, проведено през 2007 г. с мъже над 40-годишна възраст, свързало дългосрочната консумация на кафе с понижен риск от развитието на подагра - възпалително състояние, причинено от повишените нива на пикочната киселина. И нормалното, и безкофеиновото кафе имали ефект, а при мъжете, пиещи по 6 чаши на ден, рискът бил с 60% по-нисък.