Бананите: интересни факти
Какво може би не знаем за тези любими на повечето деца плодове.
6 март 2012, здраве.bg
... или зелено-жълт цвят.
- Тъй като бананите (както и други плодове) произвеждат свой етилен, можем да ги сложим в плътно затворен контейнер, за да узреят по-бързо. Ако добавим и други плодове, като ябълки например, това също ще ускори процеса.
- Ако сложим бананите в хладилника, това ще спре зреенето, а корите им ще станат кафяви.
- Повечето продавани по магазините банани са дезинфектирани. Маймуните и шимпанзетата могат да направят разлика – те ядат целите банани, ако са органични, но, ако не са, изяждат само вътрешния плод без кората.
- Бананите имат най-много
антиоксиданти, когато са най-зрели.
Спорове и негативи
Бананите са култивирани в Азия преди 7 до 10 хиляди години, но модерното производство на банани обхваща много бананови плантации из целия свят. Плантациите в Северна Америка и Карибите са обвинявани, че не допринасят за националната или местната икономика.
Големи международни корпорации като Chiquita и Dole стартираха банановата индустрия и използваха слабости в политическата система на своите страни, за да облагодетелстват рекламните си кампании, както и да навлязат в най-големия и определящ за успеха им пазар - американския. Именно затова се появяват и термините „бананова република” и „бананова война”.
Кога трябва да внимаваме с бананите
- Бананите не са препоръчителни при настинка и грип.
- Те, както авокадото и кестените, съдържат хитинази, които се асоциират с алергичната реакция към латекса. Негативният ефект намалява, също както и рискът от появата му, при органични и преминали термична обработка банани.