Детоксикираща диета без глутен
dieti.info
Глутенът е протеин, съдържащ се основно в житото, ечемика, ръжта и овеса. Хората, страдащи от целиакия (цьолиакия) трябва да избягват глутена, защото той уврежда стените на червата Това от своя страна води до сериозни здравословни проблеми, включително понижен имунитет и потенциално недохранване. Хората с непоносимост към глутен често страдат от храносмилателни разстройства като подуване и диария, както и от чувство на изтощение и болки в ставите. Консултацията със специалист дава възможност да се избере подходяща детоксикираща диета, в която глутенът отсъства и неблагоприятните здравни симптоми намаляват.
Детоксикираща диета
Детоксикиращите диети прочистват тялото от токсините и отпадните продукти, натрупани поради лошо хранене или некачествени храни. Детоксикиращата диета без глутен изключва целия глутен от хранителния режим и дава на тялото време да си почине, да се възстанови и заздравее от възпаленията и увредите на стомашната стена. Хората с целиакия и силна непоносимост към глутена са изложени на риск от недохранване поради недостатъчното абсорбиране на хранителни вещества. Въздържането от глутен за 7 до 14 дни дава възможност да се установи дали именно глутенът е източник на симптомите.
Зърнени храни без глутен
Глутенът се намира в повечето най-популярни хлябове, зърнени закуски, бисквити, кексове и други храни, съдържащи въглехидрати. Съответно хората, пречистващи се от глутен, трябва да изключат тези източници от диетата си. Въглехидратите обаче са позволени за консумация и има няколко алтернативни варианти за зърнени продукти и брашна, които не съдържат глутен. Те включват храни, направени от бяло или кафяво оризово брашно, соево брашно, бадемово брашно и брашно от елда. Продуктите на зърнена основа, които не съдържат глутен, са съответно обозначени.
Вредни съставки
Глутенът се съдържа и в много продукти, за които може да не подозираме...
още