Депресията: какво препоръчват лекарите
здраве.bg
... паметта.
Стимулацията на блуждаещия нерв е сравнително нов метод на лечение, при който блуждаещия нерв се стимулира с електрични импулси, които повлияват функцията на центъра на емоциите в главния мозък.
Важна ли е терапията
Нелекуваната и тежка депресия може да има сериозни, а понякога и фатални последствия.
В първите 2 месеца след поставяне на диагнозата, лечението може да се състои единствено от психотерапия, а чак след това при незадоволителни резултати да се прибегне към използването на антидепресанти. Тази терапевтична схема може да се приложи в случаите, когато
депресията не е тежка и липсват мисли за самоубийство.
Един от най-добрите методи на лечение е когнитивно поведенческата психотерапия, чиито ефект върху поведението е по-траен от този на антидепресантите.
Как можем да я избегнем
Основният рисков фактор за депресия е стресът. Справянето с всекидневния стрес ще намали значително вероятността да изпаднете в депресия.
• Спортувайте редовно. Физическата активност със сигурност няма да излекува тежката депресия, но ще ви помогне да намалите психическото напрежение и да се почувствате по-добре.
• Избягвайте да консумирате алкохол в големи количества и да приемате успокоителни медикаменти.
• Намерете време за приятелите си. Проучване проведено още през 70-те години на миналия век показва, че жените, които имат поне един верен приятел, са по-устойчиви към депресия.
• Разговаряйте с вашия семеен лекар, ако не се чувствате добре.(a)