Депресията: какво препоръчват лекарите
здраве.bg
... Ето защо нелекуваните и продължителни топли вълни са един от основните рискови фактори заедно със стреса.
Следродовата депресия е сериозен проблем днес
Всяка година около 15% от новите майки развиват следродова депресия, която се развива след раждането.
Следродовата депресия е коварно състояние и крие рискове както за майката, така и за бебето. Тя може да повлияе съществено връзката между майката и детето. Освен това следродовата депресия се диагностицира трудно, тъй като често не се различава значително от нормалното чувство на умора в първите месеци на майчинството.
Състоянието най-често се развива в първите 6 седмици след раждането, но
депресията може да се появи и по-късно – година след това.
Могат ли лекарствата да причинят депресия
Много медикаменти като хормони лекарства за терапия на хипертония, Паркинсон, мононуклеоза и инфаркт могат да причинят депресия.
Това е още една причина да се консултирате с лекар, ако се чувствате хронично потиснати. Той ще оцени вашето състояние и ще уточни дали причината за
депресията е медикаментозна.
Как се лекува
Средство на първи избор при жени с умерена или тежка депресия са лекарства от групата на антидепресантите. Най-често се използват селективните серотонинови инхибитори на обратното захващане (selective serotonin reuptake inhibitor, SSRI). Медикаментозната терапия дава най-добри резултати, когато се съчетае с психотерапия.
Други често прилагани медикаменти са инхибиторите на обратния захват на серотонин и норепинефрин (SNRI), чието предимство е липсата на понижение в либидото.
Какви са най-новите методи на лечение
В последните години все по-голямо внимание се обръща на електроконвулсивната терапия (известна още като електрошокова терапия). Този метод на лечение не е травматичен и според последните проучвания дава добър ефект върху хора с тежка депресия. Въпреки това редица експерти избягват електроконвулсивната терапия поради опасения от проблеми с паметта.
Стимулацията...