40 лесни начина да си осигурим повече антиоксиданти
здраве.bg
Искате нещо, което се бори с вредните промени в организма, предпазва от сърдечни заболявания, предотвратява отслабването на мозъчната дейност, дори намалява риска от рак? Изберете плодове, зеленчуци и дори сладкиши, но задължително богати на антиоксиданти.
Какво всъщност правят антиоксидантите, та да са една от най-популярните теми в здравните публикации и научни изследвания? Все повече са доказателствата, че те ефективно предпазват клетките от уврежданията, причинени от свободните радикали.
Ето и един нагледен пример
как действат: представете си обелени картофи или ябълки. Оставени за няколко минути, те придобиват непривлекателен кафяв оттенък. Той се получава, защото обеленото място е изложено на въздух и така кислородът реагира с химичните вещества под кората.
Изстискайте малко портокал или лимон и потъмняването няма да се появи - витамин С в портокаловия и лимоновия сок е антиоксидант - съставка, която се бори с окисляването и предпазва клетките от увреда.
По същия начин протичат процесите и в тялото ни. Замърсителите, токсините, пушенето и нормалният метаболизъм създават свободни радикали – високо реактивни молекули, които увреждат всяка намираща се в близост молекула, включително протеините и ДНК.
На този процес природата е създала възможност за противодействие - антиоксидантите могат да защитят ДНК и другите молекули, като стабилизират свободните радикали преди те да са се активизирали. Затова и съветът да се ядат повече плодове, зеленчуци и други богати на антиоксиданти храни всеки ден.
Недостигът на антиоксиданти означава предпоставка за хронични заболявания и преждевременни признаци на остаряването.
Природата е осигурила изобилие от антиоксиданти. Някои са добре познати, други - не. Витамин С, витамин Е, бета-каротин (растителната форма на витамин А) и селенът са широко популярни. Други фитохимикали (растителни химикали) са известни на малцина, но това съвсем не означава, че са по-малко ефективни. Сред тях са например:
- ликопен...