Защо понякога лекарствата не помагат
...или 7 препоръки как да постигнете желания ефект.
здраве.bg
... по предвидения начин. Поради тази причина таблетките с обвивка не трябва да се режат на части – обвивката предпазва препарата от киселинната среда в стомаха. Също така не бива да се отварят капсулите и да се изсипва съдържанието от тях – със същия успех можете да изхвърлите лекарството в кофата за боклук.
Правило №7: не за вечни времена!
Останалите след лечението таблетки и други лекарствени средства най-често остават в домашната аптечка. Въпреки че най-правилният подход е те да бъдат изхвърлени.
Срокът на годност е посочен върху опаковката. Ако лекарството е във флакон, след неговото разпечатване то може да се съхранява по-кратко време – колкото е посочено в листовката.
Освен това е установено, че по повърхността на разпечатаните лекарства започват да се размножават различни микроорганизми - салмонела, стафилококи и др. А и таблетките имат свойството да попиват влагата или обратното – да изсъхват. И двете се отразяват негативно на техните свойства.
Неразпечатаните опаковки и таблетките в блистери могат да се съхраняват без особени опасения. Тогава важи срокът им на годност, посочен върху опаковката и в листовката. Все пак наблюденията показват, че при някои медикаменти с течение на времето намалява активността на основната съставка.
В никакъв случай не приемайте лекарства с изтекъл срок на годност!