Детето и витамините
здраве.bg
... на витамин А е каротинът (провитамин А), който се съдържа в морковите, тиквата, кайсиите, доматите, магданоза, бобовите растения, спанака. Именно каротинът определя жълтия, червения или оранжевия цвят на плодовете и зеленчуците.
По време на топлинна обработка витамин А почти не се разрушава, но все пак е по-добре продуктите да се употребяват сурови или задушени.
Витамин D или “антирахитният” витамин е необходим на детето за правилното формиране на костите. При неговия недостиг се нарушава наслагването на калций в костите и детето развива рахит.
Витамин D се произвежда в организма на човека (при въздействието на слънцето) или постъпва с храната. Богати на този витамин са черният дроб, яйцата (жълтъка), хайверът, мазните сортове риба.
Витамин Е защитава клетките от увреждане, т.е. има антиоксидантен ефект. Той взима участие и в процесите на половото съзряване. Съдържа се най-вече в растителните масла (най-много в царевичното), яйчния жълтък, зелените зеленчуци, ядките, кравето масло.
Витамин В1 (тиамин) взима участие във въглехидратния обмен, регулира процесите на растежа, правилното формиране и функциониране на нервната система. Недостигът на този витамин предизвиква нарушения в сърдечно-съдовата и нервната система.
Източници на витамин В1 са пълнозърнестите продукти, бобовите растения, свинското и говеждото месо.
Витамин В2 (рибофлавин) взима участие в реакциите на мастния, въглехидратния и белтъчния обмен, процесите на растежа и възобновяването на клетките.
При неговия дефицит са наблюдават поражения по кожата и лигавицата на устната кухина, стомаха, червата, очите.
Рибофлавинът е сравнително устойчив към високата температура и не се разрушава при приготвяне на храната.
Източници на витамин В2 са зърнените култури, ядките, марулите, спанакът, млякото и сиренето.
Витамин В3 (витамин РР, ниацин, никотинова киселина) взима участие практически във всички процеси на обмяната на веществата, във функционирането...