8 стереотипа, които пречат на правилното хранене
dieti.info
четете още в dieti.info
В действителност всичко, което се е появявало на трапезата през вековете, носи на организма повече полза, отколкото вреда. В противен случай всички тези продукти отдавна биха изчезнали от нашето меню.
Но в света на храненето нещата са много относителни. Затова съвсем не е случайно, че в един случай определена храна е полезна, а в друг – доказано вреди.
По-долу ще се опитаме да анализираме няколко хранителни навика, които съвременната диетология като че ли непрекъснато и настойчиво ни препоръчва. Но така ли трябва да е наистина...
Яжте повече зеленчуци!
Този съвет като че ли не предизвиква никакви съмнения, тъй като в зеленчуците се съдържат много витамини и полезната за храносмилането целулоза. Те са нискокалорични и за сметка на обема създават чувство за ситост , понижават налягането и нормализират обмяната на веществата
Но твърде голямото количество изядени сурови зеленчуци може да се отрази негативно върху здравето на тези хора, които имат проблеми със стомашно-чревния тракт.
Тези, които се хранят изключително със зеленчуци, е добре да знаят, че те наистина способстват за отслабването, но тялото се нуждае и от желязо, което се съдържа изключително в продуктите от животински произход.
Веднъж и завинаги да се откажем от мазната храна!
А трябва ли? Животинските мазнини наистина трябва да се употребяват в по-малки количества, защото те са източник на холестерол и прекомерната им употреба води до появата на атеросклероза и проблеми със сърцето.
От друга страна, ако напълно се откажем от мазнините, ние се отказваме от витамин А, отговорен за зрението и от витамин Е, който е наречен още “витамин на красотата”. Тези витамини са мастноразтворими и не се усвояват без мазнини.
Освен това заради недостига на мазнини хората започват да ядат повече захар. И тогава затлъстяването става не за сметка на мазнините, а на въглехидратите.
Маслото трябва да с замени с растителна мазнина!
Тази замяна е полезна за сърцето, тъй като...