Да се справим със зимната депресия!
До 15-20 г. депресията ще стане най-разпространеното незаразно заболяване в Европа, прогнозират от СЗО.
здраве.bg
На хората е свойствено от време на време да изпадат в депресия, която е напълно закономерна и естествена за някои ситуации например при развод или провал на важен изпит.
Депресията днес се превърна в “модна” болест. Смята се почти за “елегантно”, да се казва “Аз съм в депресия” и с това да се оправдава липсата на трудов ентусиазъм или цялостно понижения жизнен тонус.
Тази “мода” има обаче двояка роля. От една страна хората, страдащи от
депресия, вече изпитват по-малък натиск и по-голямо разбиране от страна на околните, а от друга – депресия започна да се нарича всеки вид скука и по този начин заболяването като че ли излезе от списъка на сериозните проблеми. А не би трябвало да е така.
Съществуват различни начини за класификация на депресията. Един от най-разпространените е според честотата на нейната проява.
Единичният случай на депресия, предизвикан от едни или друг причини, се нарича “депресивен епизод”. Продължителната, но слабо изразена депресия – “дистимия”, а депресията, появяваща се от време на време – “рекурентна”. Във всички северни страни особено значим проблем е ”сезонната депресия”, която е разновидност на рекурентната.
Напълно неправилна е представата, че сезонните депресии настъпват през пролетта и есента и се предизвикват от едва ли не някакви необясними фактори. В действителност повечето сезонни депресии се проявяват през зимата и те са предизвикани от някои “най-банални” природни явления:
1. Недостиг на светлина
Много хора през зимата практически не виждат слънчевата светлина. Те отиват на работа и се връщат от там по тъмно. А и на работното си място са със спуснати щори или със специални лампи, излъчващи неестествена и съответно изморителна светлина.
2. Усещане за постоянен студ
Чувството за постоянен дискомфорт от постоянните промени в температурата – нетърпим студ на улицата, горещина и задух в претъпкания автобус, рязък порив на студения вятър...