»уреаплазмоза
Въведение
Уреаплазмозата е инфекция, предаваща си по полов път. Тя се предизвиква от условно-патогенен микроорганизъм с названието уреаплазма.
Уреаплазмите са най-дребните бактерии, обитаващи лигавицата на половите органи и пикочните пътища на човека. Първоначално те са се отнасяли към микоплазмите, но поради тяхната способност да разграждат урината са били обособени в отделен род.
Уреаплазмите често се срещат и при здрави хора, но в някои случаи те са способни да предизвикат редица заболявания: уретрит при мъжете, възпалителни заболявания на матката и придатъците, самопроизволни аборти и преждевременно раждане.
Заразяването с уреаплазми е възможно от майката по време на раждането на детето. Те се откриват в половите органи у всяко трето новородено момиче (при момчетата този показател е значително по-малък) и в носоглътката на новороденото.
Възрастните се заразяват при половите контакти.
Битовото заразяване е малко вероятно.
Често с времето при децата, заразени по време на раждането, се наблюдава самостоятелно излекуване от уреплазмозата. Особено често това става при момчетата. Заболяването се наблюдава при 5-10% от момичетата в училищна възраст, които не водят полов живот.
Разпространеността на уреплазмите нараства при хората, водещи полов живот. Това е свързано със заразяването при полови контакти. Носители на уреплазми са около половината от жените. При мъжете те се срещат по-рядко.
Как се проявява заболяването
В повечето случаи уреаплазмата, намираща се в организма не предизвиква заболявания. Ако болестта все пак се е развила, тя може да се прояви като:
- уретрит при мъжете
- възпалителни заболявания на матката и придатъците
- образуване на камъни в бъбреците
- самопроизволни аборти и преждевременно раждане.
Ролята на уреаплазмите за развитието на простатита все още не е доказана.
Диагностика
За диагностиката на уреаплазмите се използва посявка и ДНК-диагностика.
ИФА (имуноферментният анализ) и ПИФ(пряката...