Лечението на бебетата с антибиотици увеличава риска от астма
16 март 2006, здраве.bg
Употребата на антибиотици при лечението на деца на възраст до 1 година увеличава двойно риска от развиването на астма. До този извод стигат канадските учени след направените 7 изследвания, в които са участвали 12 082 деца.
В кърмаческа възраст някои от децата са лекувани поне с един антибиотик, а на останалите такъв не е бил предписван. При 1817 от децата в по-късна детска възраст е диагностицирана бронхиална астма. Анализът е показал, че бебетата, лекувани с антибиотици, два пъти по-често заболяват от астма.
На вторият етап от проведените 5 нови изследването е била отчитана продължителността на приемане на антибиотика, като са наблюдавани 27 167 деца. Анализът показва, че всеки нов курс на лечение с антибиотик увеличава риска от заболяване с 1,16 пъти.
Професор Карло Мара от Университета на Британска Колумбия във Ванкувър и ръководител на изследването заключава, че въпреки неизяснената взаимозръзка между антибиотиците и астмата, приемането дори само на един антибиотик от бебето следва да се асоциира с развитието на астма в детска възраст.
Антибиотици се назначават на бебетата по повод на респираторни инфекции, бронхити и отити, често без достатъчно основания или при наличие на възможност за алтернативно лечение. Повечето инфекции на горните дихателни пътища и бронхитите са предизвикани от вируси, за лечението на които антибиотиците са безполезни.
Изследванията показват, че приемането на антибиотици се асоциира с редица негативни ефекти, а в частност те оказват неблагоприятно влияние на имунната система или унищожават полезните бактерии в стомаха и червата.