Млякото: някои митове и факти като повод за размисъл
В крайна сметка: да пием или да не пием мляко? А и има ли изобщо нещо общо днешното мляко с онова в миналото?!.
15 октомври 2013, здраве.bg
... – и всичко, за да се увеличи количеството на добитото мляко. Произвежданият в лабораториите и прилаган при гледането на крави говежди хормон на растежа доказано покачва нивото на т.нар. инсулин-подобен растежен фактор 1 (IGF-1) в кръвта – явление, което редица изследвания свързан с рязко покачване на риска от различни видове рак.
В много страни, включително и нашата, все още официално съществува и се използва препоръката да се пият по 2-3 чаши мляко на ден. Дали това трябва да се отдаде на останалата от друго време традиция или на лобирането на млекопроизводители е отделен въпрос.
Сред доводите на противниците на млякото е, че то е доказан източник на наситени мазнини и затова следва да се свързва с повишения риск от сърдечни заболявания, рак на простатата, синдром на раздразненото черво и увеличава броя на хората, страдащи от т.нар. лактозна нетолерантност (състояние, от което се оплакват, според някои изчисления, около 75% от хората в зряла възраст).
Крайните противници на млякото твърдят, че дори то да е органично, без пестициди, хормони, антибиотици и допълнителна обработка, не е сред предпочитаните храни, които би трябвало да се препоръчват срещу болести като остеопороза или каквито и да е други. За тях изводът е прост: млякото не ни е нужно, за да сме здрави.
И въпреки всичко пропагандата в полза на млякото остава силна. А въпросът на тези, които са против, дали на данните срещу него се обръща същото внимание като на тези в негова полза, остава някак нечут или поне без отговор.