Как да комбинираме храните успешно и полезно
Разнообразието от храни във всяко хранене, а не разделното им приемане, е определящо за полезната за здравето диета.
Трябва ли наистина да се храним разделно или някой се опитва да ни убеди кое е модерно, а не кое е от полза.
27 май 2013, здраве.bg
Напоследък т. нар. „теория за съчетаването на храните” става все по-популярна. Според нея протеините и въглехидратите не трябва да се консумират заедно, а плодовете трябва да се ядат отделно. И това е не само полезно за здравето ни, но и ще ни помогне да отслабнем.
Тази теория за съчетаването на храните обаче не е нещо ново и, ако наистина работеше, през последните 30 години хората щяха да са успели да свалят много килограми като просто ядат въглехидратите на едно хранене, а протеините – на друго, днес всички щяхме да се храним разделно и никой нямаше да страда от затлъстяване.
Една от причините, поради които е на практика невъзможно ефективното прилагане на теорията за съчетаването на храните, е, че повечето храни представляват комбинация от т.нар. макронутриенти -
протеини,
въглехидрати и
мазнини. Изключенията от това правило са захарта, която е чист въглехидрат, маслата и маста, които са чисти мазнини, и яйчните белтъци, които са 100% протеини и вода. Всяка друга храна е смес от протеини, въглехидрати и мазнини.
Човекът е еволюирал като всеядно същество. Физиологично сме се развили така, че да ядем смес от растителни и животински храни и храносмилателната ни система се е адаптирала към всичко - от протеини до неразтворими диетични фибри. Ако бяхме растителноядни, нямаше да сме в състояние да храносмиламе месо и други протеинови храни от животински произход. Обратното - ако бяхме месоядни, щяхме да се затрудняваме с храносмилането на растителни продукти.
Привържениците на високопротеиновите диети твърдят, че човешкият храносмилателен тракт е по-сходен с храносмилателния тракт на лъва, отколкото с този на агнето. Но, например дебелото черво на човека съдържа милиони полезни микроорганизми, които храносмилат богатите на фибри въглехидрати и произвеждат късоверижни мастни киселини, витамините К и В – все ключови...