Полифеноли: що е то?
Знаем ли всъщност какво са полифенолите и какво ги прави толкова важни за здравето ни?!.
15 март 2013, здраве.bg
Думата полифеноли се използва все по-често. Също както и думата антиоксиданти. Но знаем ли точно какво представляват полифенолите? Как работят антиоксидантите!? Какви химични вещества и реакции всъщност правят някои храни полезни за здравето ни?! За щастие, не е нужно да имаме научна степен по биология или химия, за да можем да разберем ползата от полифенолите – малко предистория и информация за това в кои храни се съдържат най-много полифенолите, е всичко, от което се нуждаем...
Какво представляват полифенолите
Думата „фенол” е показателна за определена химическа формула – фенолите са леко киселинни и формират кристална структура при стайна температура. „Поли” е гръцката дума за „много”, т.е. най-общо казано полифенолите са групи от много феноли, събрани заедно. Въпреки че фенолите и полифенолите се срещат в природата и се използват широко дори за производство на продукти от поликарбонати до хербициди, терминът „полифеноли” е най-популярен като асоцииран ползата им като съдържание в някои
храни.
За
антиоксидантите най-вероятно първото, което излиза в съзнанието ни е значението им за борбата с вредните свободни радикали.
Антиоксидантите се делят на 3 основни групи:
1. каротеноиди (свързани с витамин А);
2. алил сулфиди (такива са например тези, съдържащи се в лука и чесъна);
3. полифеноли – най-голямата група.
Подразделянето на самите полифеноли вече прави нещата малко по-сложно. Тези от тях, които се съдържат в различни храни биват:
1. Фенолни киселини – например тези в чая, кафето, сливите, ябълките, черешите, кивито, всички видове „бери”-та (малини, боровинки и т.н.).
2. Флавоноидите се съдържат в много храни, включително плодове, зеленчуци, бобови растения и дори в
червеното вино.
3. Стилбените – под формата на ресвератрол – могат да се намерят в ядките и червеното вино.
4. Лигнаните...