Как да се прегледаме сами за рак на кожата
Меланомата става все по-разпространена и ранното й откриване може да бъде определящо за лечението.
19 ноември 2012, здраве.bg
Проверката на кожата за рак изисква от нас само две неща - да използваме очите си и огледало. Ако правим прегледа заедно с някого, това добавя още едни очи, които могат да са особено полезни, когато проверяваме гърба си и други трудни за наблюдаване от самите нас зони. Самостоятелният преглед на кожата ще ни отнеме само няколко минути, но на практика може да спаси живота ни.
Според статистиката
ракът на кожата е най-разпространеният в момента рак, поне що се отнася до развитите страни. Според данните един на всеки петима души ще бъде диагностициран с рак на кожата през живота си. Затова е наистина важно да следим кожата си, особено бенките. Хващането на рака на кожата в ранен етап е ключово за успешното лечение, затова е важно редовно да проверяваме кожата си и да посетим дерматолог, ако забележим нещо подозрително.
Когато преглеждаме кожата си, трябва да застанем пред огледалото и да следваме няколко правила:
1. Вдигаме ръце и оглеждаме лявата и дясната страни на тялото си.
2. След това свиваме лактите и оглеждаме внимателно предмишниците, подмишниците и дланите.
3. След това проверяваме задната част на краката, пространствата между пръстите на краката, както и петите.
4. Накрая трябва да проверим и трудните за виждане зони като гърба, задната част и върха на главата. За да проверим скалпа и задната част на врата, трябва да използваме още едно огледало и да разделяме косата си за по-добра видимост.
5. По време на прегледа трябва да проверим всяка от бенките за основните белези на меланомата – най-смъртоносния вид рак на кожата, които са:
- Асиметрия. Едната половина на бенката не е като другата половина.
- Граница. Петното или бенката има неправилна или лошо обособена граница.
- Цвят. Дали петното има различни нюанси от единия край до другия – като отсенки на бежаво, кафяво или черно, или зони с бяло, червено или синьо оцветяване.
- Диаметър. Меланомите са обикновено с размер над 6 милиметра, когато се диагностицират, но могат...