Лайка: ползи за здравето от така популярната билка
Лайката е типична за нашата народна медицина билка с хилядолетна история.
10 юли 2012, здраве.bg
... тъканите. Възпаленията са следствие от освобождаването на хистамин, серотонин и други химикали, които могат да доведат до спазми на кръвоносните съдове и риск от това да се възпалят.
Може да е от полза при лечението и облекчаването на симптомите на възпалителни състояния като
артрит, ревматоиден артрит и
остеоартрит.
Някои изследвания загатват, че лайката помага и при лечението на астма,
алергии, псориазис, гадене и повръщане, но са необходими още проучвания за затвърждаването на тези хипотези.
Менструални спазми и дискомфорт
Някои лекари препоръчват лайката за облекчаване на симптомите по време на менструация – най-вече спазмите и дискомфорта. Билката се е използвала и за отстраняване на плацентата след раждане. Важно е да знаем, че лайката не бива да се приема от бременни, защото може да предизвика спонтанен аборт.
Превенция на рак
Изследване, проведено в университета „Клемсън” е установило, че партинолидът възпрепятства разрастването на някои видове ракови клетки при рак на гърдата и на маточната шийка. Резултатите показват, че може да е от полза и при лечение на левкемия.
Способност за изтъняване на кръвта
Лайката предпазва от образуване на съсиреци в кръвта и я разрежда (изтънява), подобно на аспирина. Това може да е от полза при превенция на сърдечни заболявания и удар.
Препоръчителен дневен прием
Много хора отглеждат лайка в градините си, тъй като растението е привлекателно с цветовете си, подобни на маргаритки. Ако си отглеждаме лайка, е препоръчително да откъсваме по две до четири листенца всеки ден и да ги оставяме да изсъхнат напълно преди да ги консумираме под формата на билков чай. Просто накисваме изсушените листа във вряла вода за 10 минути, изцеждаме и пием. Ако добавим малко
мед, това ще замаскира горчивия вкус на лайката.
Под формата на капсули се препоръчва да приемаме 1 до 3 дози на ден. Пресните...