Как да четем правилно етикетите на храните
Какво трябва да знаем за препоръчителния дневен прием от мазнини, въглехидрати, протеини и други съставки, описани върху хранителните етикети.
здраве.bg
Разбира се, за да е здравословна диетата ни, е най-важно да знаем точно какво и колко ядем. В интернет има толкова лесно да се намери каква ли не информация по въпроса, но на нея или не е сигурно, че може да се вярва, или някои от твърденията в статиите не е проучена и достатъчно подплътена с доказателства.
Има обаче един източник, на който може да се вярва и винаги е лесен за намиране – данните за хранителните съставки върху етикетите на храните. В ЕС Европейската агенция по безопасност на храните – EFSA задължава и контролира това, всички храни и напитки да са с подходящ етикет, указващ информация за съдържанието, калориите, мазнините, холестерола, натрия, белтъчините, въглехидратите, витамините.
Много хора за съжаление виждат в тези етикети единствено колонка от цифри и труднопроизносими думи, поради което обръщат внимание само на калориите. Разбира се, контролът върху калориите е важна част от здравословната диета, но той не бива да е единственият критерия за това какво и колко да ядем.
Мазнините, белтъчините (протеините) и въглехидратите са основни градивни елементи на човешкото тяло и е важно да получаваме адекватно количество от тях чрез храната, която ядем. Различните компоненти от етикета, който ни показва хранителните стойности, наистина могат да бъдат понякога объркващи и претрупани. С малко обяснения и практика обаче лесно ще се научим да разчитаме правилно какво точно поемаме.
Храна и порция
Мерните единици за една порция варират според продукта и могат да бъдат различни. Важно е да обръщаме внимание на порцията, за да определим колко от всяка съставка сме поели. Например, ако порцията се състои от 20 грама и 150 килокалории, 40 грама ще бъдат две порции и 300 килокалории. Това значи, че количеството на всички други съставки за порция също се удвоява.
Дневен прием
Процентната стойност на дневния прием е много полезен инструмент, с който да определим колко от дадена съставка има в продукта, в сравнение с количеството, което...