Канелата – шампион по антиоксиданти и от полза за кръвната захар
С половин лъжичка канела на ден можем да се възползваме от всички нейни ползи за здравето.
26 април 2012, здраве.bg
... , тиквеник, плодове, сладкиши, сладолед, крем или други лакомства.
Канелата трябва да се съхранява на хладно и тъмно място в добре затворен съд, за да ограничим максимално оксидацията на полезните й хранителни вещества. Канелата на прах издържа в отлично състояние над шест месеца, ако се съхранява в правилни условия, а канелата на пръчици може да издържи и над година. Съхранението в хладилник удължава живота на подправката. Ако канелата не мирише сладко, значи вече не е прясна и трябва да се изхвърли.
Видове канела
Двата най-разпространени на пазара вида канела са цейлонската канела и касия (Cassia). Те са различни видове от едно и също семейство, но само цейлонската разновидност се счита за истинска канела. Тя е по-скъпа и съдържа повече хранителни вещества. И двете разновидности доказано имат антимикробни и противовъзпалителни свойства и регулират кръвната захар.
Основната разлика между двата вида канела е съдържанието на кумарин. Кумарините са агенти за изтъняване на кръвта, които се намират в различни растения. Канелата касия има много по-високо съдържание на кумарини и затова трябва да се използва по-умерено в сравнение с цейлонската.
Предизвикателството пред потребителя е, че различните видове канела обикновено не са посочени на опаковките. Канелата на прах мирише и изглежда по един и същи начин. Поради тази причина е препоръчително да използваме тази подправка умерено, освен ако не сме сигурни, че е цейлонска. Половин чаена лъжичка на ден е напълно достатъчна, за да се възползваме от здравословните ползи на канелата.