Наистина ли сме това, което ядем
Някои от нас наистина отслабват, когато ядат ябълки, но други - не.
Всеки от нас реагира различно на една и съща храна.
21 април 2012, здраве.bg
Вярна ли е наистина максимата, че човек е това, което яде? Или поне общовалидна ли е тя? Според учени от Университета на Копенхаген трябва със сигурност да преразгледаме схващането, че това твърдение изобщо е вярно или поне да подхождаме индивидуално. Защото, оказва се, дори не за всички от нас важи правилото, че, ако ядем повече плодове и зеленчуци, ще бъдем по-здрави.
Датските специалисти са си поставили за задача именно да опровергаят това твърдение. Проведеното от тях изследване обхванало хора с различни навици на хранене – едната част от тях ядели каквото винаги са предпочитали, докато другата трябвало да се храни основно с плодове и зеленчуци.
Резултатите показват, че организмът на всеки човек реагира различно на една и съща храна. Затова и не може да има общовалидно правило за това как една и съща диета ще се отрази на всички: дали ще доведе до понижаване нивото на холестерола, на кръвната захар, дали и колко мазнини ще стопим.
Обяснението за това, според учените, трябва да се търси в сложните и заплетени взаимоотношения между гените на всеки един от нас и храната, която обичайно ядем. „Всички ние сме различни по природа, и някой може да отслабва от ябълки, а друг – от риба”, обясняват изследователите.
Въпреки всичко по-голям процент от групата, чиято диета се състояла най-вече от плодове и зеленчуци, успяла да отслабне – средно с 1,5 кг за тестовия период от половин година. Затова и учените не смятат, че правилото „Човек е това, което яде” трябва да се отмени, а просто да се подхожда индивидуално и всеки един от нас да наблюдава реакцията си спрямо този или онзи вид храна, пише
Sciencenordic.