Храни и лекарства: не всичко е добра комбинация
Някои храни и напитки съдържат потискащи агенти, които възпрепятстват или усилват въздействието на различните медикаменти.
6 април 2012, здраве.bg
Както всички знаем или поне се досещаме, някои храни, а и напитки, могат да повлияят върху ефекта и безопасността на различните лекарства, които приемаме. Но кои всъщност са те и на какво се държи това им въздействие?
Потискащите агенти в храните
Определени химикали, наречени потискащи агенти (тирамин, допамин, хистамин, фенилетиламин), доказано усилват ефекта на определен тип лекарства за лечение на депресия (т.нар. инхибитори на моноаминооксидазата като например транилципромина).
При нормални условия тези потискащи химикали в храните се разграждат от ензимите като моноаминооксидазата или диаминооксидазата. Ако приемаме инхибитор на моноаминооксидазата като транилципромин, който усилва влиянието на ензимите на моноаминооксидазата, тогава потискащите агенти могат да предизвикат различни негативни ефекти, включително критично високо кръвно налягане. Тази тежка реакция се характеризира с ускорен сърдечен ритъм, потене и главоболие и може да доведе до удар и дори смърт.
Лекарствата, съдържащи селегилин, който се използва за лечение на болестта на Паркинсон, не трябва да се съчетават с храни, които съдържат потискащия агент тирамин.
Храните, които съдържат потискащи агенти, са противопоказни и когато приемаме антибиотика линезолид.
Храни, съдържащи потискащи агенти
Ако приемаме транилципромин, селегилин (повече от 10 мг дневно) и линезолид, трябва да избягваме следните храни, съдържащи потискащи агенти:
- силно овкусено или отлежало сирене и кашкавал – чедар, синьо сирене, горгонзола;
- сухи салами и други трайни колбаси;
- соев сос;
- ферментирали соеви зърна, соева паста и сос терияки;
- тофу;
- кисело зеле;
- концентрирана квас;
- месо и риба, съхранявани в хладилника повече от 3-4 дена;
- червено или бяло вино (допуска се до 60 мл на ден);
- кафе, кола и всякакви храни и напитки с кофеин;
- бира, включително безалкохолна (не повече от 500 мл на ден);
- ликьори или дестилирани спиртни напитки като например бренди.
Важно...