zdrave.bg
версия за печат изпрати на приятел

Разбитото сърце наистина боли



Разбитото сърце наистина боли

Физическата болка и душевната болка от отхвърлянето се раждат в един и същ център на мозъка ни.

28 март 2012, здраве.bg

„Разбито сърце” не е просто метафора – душевната и физическата болка всъщност имат много общо помежду си, твърди Наоми Айзенбергер, автор на ново изследване, чиито резултати са публикувани в изданието Current Directions in Psychological Science. В изследването тя проучва данните за припокриването на физическата и т.нар. социална болка.

Отхвърлянето е много силно преживяване за хората. Ако накараме някого да си спомни за най-ранните си негативни преживявания, те най-вероятно ще бъдат свързани с някакъв вид отхвърляне – като например да те изберат последен в отбора по волейбол в гимназията или да не искат да те включат в някоя определена социална група.

Хората говорят за наранените си чувства и разбитото си сърце, но Айзенберг и колегите й са открили, че картините на мозъчната активност при хора, претърпели социално отхвърляне, и такива, претърпели физическа болка, всъщност са доста сходни.

Физическата и социалната болка се обработват в един и същ отдел на мозъка. Физическата болка има два аспекта: сензорното възприятие на болката и емоционалния компонент, в който мозъкът решава колко негативна или стресираща е болката.

Второто е свързано пряко и със социалната болка, макар че някои изследователи твърдят, че тежкото социално отхвърляне, може да се преработи и в частта от мозъка, която се справя във сензорния компонент на болката.

Хората, които са по-чувствителни към физическа болка, са по-чувствителни и към социалната – те се чувстват по-отхвърлени, когато попаднат в ситуация, при която околните не ги приемат.

Лекарствата – подходящи и срещу душевната болка

Едно от проучванията, на които екипът обърнал внимание, отбелязвало, че хората, които приемали ибупрофен в продължение на три седмици, се оплаквали по-малко, че чувствата им са наранени, в сравнение с друга група от хора, които приемали плацебо. Дори Айзенбергер била изненадана от тези резултати.

До някаква степен това логично може да се обясни с припокриването на центрове...

 
добави в:
 
Още по темите:
любопитно    изследвания    психология    
 
more news
rss
 
Какво ви държи будни
Не е ли сънят първото, което жертвате, когато задачите ви станат твърде много? Ако е така, това е сигнал за тревога...
Интуицията може да се развие!
Как да “увеличим звука” на вътрешния си глас?
25 здравословни храни
Слагайте редовно на трапезата си от тях, за да си осигурите жизненост и дълголетие
Смятате ли, че тенът придава привлекателност?
  •  Да, хората със слънчев загар са по-секси.
  •  Малко слънце по тялото стои добре.
  •  Не, тенът изглежда нездравословно.