Пробиотиците: защо са толкова полезни
Полезните бактерии в червата подпомагат работата на така важната имунна система.
22 март 2012, здраве.bg
Използвани от години в най-различни култури по света заради здравословните им ползи, пробиотиците стават все по-популярни с натрупването на доказателства за значимото си влияние върху здравето ни.
Какво всъщност е пробиотик? Пробиотиците са полезни микроорганизми, които се намират най-вече в човешкия храносмилателен тракт. Съществуват много различни видове организми като всеки от тях носи свои собствени ползи. Тези ползи се отразяват на най-елементарното възможно ниво в организма – молекулярното.
Ползи от пробиотиците
Когато мислим за бактерии, обикновено е в негативен аспект. Но пробиотиците са полезни
бактерии, които помагат за балансирането на опасните микроорганизми в червата и така понижават инфекциите. Името им буквално означава „добри за живота”. Пробиотиците помагат и за потискането на възпаленията като регулират имунните отговори на организма. Друга тяхна важна роля е да подобрят способността на вътрешната подплата на червата да играят ролята на бариера за вредните химикали или микроорганизми.
Защо днес пробиотиците са ни още по-нужни
Животът днес е различен от този преди години. Модерният ни начин на
хранене, замърсителите и химикалите в околната среда, както и честата и нехайна употреба на антибиотици променя баланса на бактериите в червата ни като ни прави по-податливи на
инфекции, заболявания, свързани с обмяната на веществата и имунитета. Нека само си го представим. Вътрешната обвивка на червата с всичките си вдлъбнатини и изпъкналости е по-голяма като площ от кожата ни. Освен това в червата се намират по-голямата част от имунните клетки на тялото – приблизително 70-80%.
Как помагат пробиотиците
Все повече изследвания показват, че ползите от пробиотиците са в няколко посоки: коригират високото кръвно налягане, понижават общия и LDL холестерола, модулират обмяната на веществата....