Повишеното кръвно налягане
Артериалната хипертония е едно от най-разпространените болестни състояния в съвременното общество.
здраве.bg
... Това се прави, тъй като стойностите могат да бележат леки промени дори в рамките на 1 мин. При първа визита обикновено е добре лекарят да измери кръвното налягане и на двете ръце често има минимална разлика (510 mmHg), но при някои състояния, част от тях сериозни, тази разлика може да е по-голяма.
При последяване по време на контролни визити е препоръчително кръвното налягане да се измерва само на една определена ръка именно поради нормално съществуващите разлики между двете ръце. Така ще се направи по-точна преценка за промяната на стойностите.
При установяване на артериална хипертония,
освен преценката на стадия, проследяването, контрола и лечението, вашия лекар би следвало да направи още:
- рутинен цялостен преглед и някои "стандартни" изследвания на показатели като кръв, урина, електрокардиограма (ЕКГ);
- да се запознае с досегашната ви здравна история и семейна здравна анамнеза (т.е. данните за срещаните в семейството ви заболявания) с оглед преценка на наследствените рискови фактори;
- с цел установяване за причините за АХ, могат да се наложат допълнителни изследвания като ехография на бъбреци и коремни органи, ехокардиография, рентгенови снимки, специализирани изследвания на сърдечната дейност, артериите, жлезите с вътрешна секреция и др. Всички те се правят само по преценка от лекар и само ако това се налага.
От съществено значение е при установяване на АХ да се запознаете с рисковете и възможните усложнения.
Трайното повишение на артериалното налягане натоварва извънредно сърцето, тъй като сърдечната "помпа" работи срещу повишено съпротивление. Това постепенно води до увреждане на сърдечния мускул, което от един момент става необратимо. Освен това повишеното налягане уврежда и стените на кръвоносните съдове.
Колкото по-голяма е степента на повишение на кръвното налягане и колкото по-дълго време се поддържа то, толкова по-тежки са уврежданията върху сърцето, кръвоносните съдове, а оттам и върху много други органи.
Най-честите сърдечно-съдови...