Повишеното кръвно налягане
Артериалната хипертония е едно от най-разпространените болестни състояния в съвременното общество.
здраве.bg
... систолно диастолно
Оптимално АН < 120 < 80
Нормално АН 120-129 80-84
Високо нормално АН 130-139 85-89
I ст. лека АХ 140-159 90-99
II ст. умерена АХ 160-179 100-109
III ст. тежка АХ > 180 > 110
Кои са причините за развитие на артериална хипертония
Както споменахме в началото, състоянието на трайно повишено артериално налягане може да се дължи на друго основно заболяване или състояние на организма. В този случай се говори за вторична артериална хипертония. Тя се наблюдава например при:
- бъбречни заболявания;
- специфични заболявания на артериите;
- заболявания на надбъбречните жлези;
- заболявания на щитовидната жлеза и някои други жлези с вътрешна секреция;
- прееклампсия значително повишение на кръвното налягане при бременни в последното тримесечие на бременността;
- т.нар. синдром на "слиип апнея" (от англ. Sleep apnea), който се характеризира с многократни, но кратки периоди на спиране на дишането по време на сън и се дължи на редица патологични промени;
- употребата на някои медикаменти като противозачатъчни средства, назални деконгестанти (препарати за отпушване на нос), част от болкоуспокояващите (вкл. наркотични като кокаин и амфетамин) също ноди до вторично повишение на кръвното налягане.
В по-голямата част от случаите на АХ не може да се установи конкретна причина за появата й. Тогава се говори за есенциална АХ, която е едно от най-разпространените заболявания в съвременните общества и един от най-сериозните здравни проблеми.
Причините за развитието на есенциална хипертония не са точно изяснени, но са установени някои рискови фактори. При наличието им (особено на съчетание от тях) се очаква с голяма вероятност появата на артериална хипертония. Това са :
- възраст с нейното напредване вероятността за развитие на АХ се увеличава. Според проучвания 2/3 от хората над 65 г. имат АХ, като този процент прогресиращо намалява в по-млада възраст...