Болното гърло: да го топлим или да го охлаждаме?
здраве.bg
... спазмите
Студената храна или напитки предизвикват спазми на кръвоносните съдове, което затруднява преглъщането и дишането. Топлата супа, бульон или пюре са натурални противовъзпалителни средства не по-лоши от сладоледа. Те не травмират гърлото и възстановяват силите.
• Аюрведа препоръчва топлото
Според традиционната индийска медицина
аюрведа сладоледът, както и останалите млечни продукти карат организма да произвежда повече слуз. Това означава, че хремата, която е типична за всяка настинка, се засилва от сладоледа, слизестите тъкани стават по-чувствителни и преглъщаме по-трудно.
• Лекарствата действат по-добре
При по-висока температура на засегнатите от болестта места
лекарствата действат по-ефективно. Когато меките тъкани на гърлото са по-влажни (което се постига при по-висока температура), лекарството има възможност да се усвои по-добре, а и по-бързо.
• Поддържа имунитета
Охлаждането може и да води за кратко до облекчение на болковите симптоми в гърлото. Но от друга страна така се забавя процесът на оздравяване. Всяко охлаждане отслабва
имунитета. Това важи особено за
децата и по-възрастните.
В крайна сметка къде е истината?
1. Дори да звучи парадоксално, лечението на
болното ни гърло със студено е наистина ефективно. Но това важи единствено за самото начало на заболяването. Тогова действително можем да докажем максимата „Клин клин избива”. Ако обаче след няколко часа състоянието ни не се подобри, а напротив – симптомите се задълбочат, значи студеното не помага и е време да прибегнем до добре познатите ни средства за лечение – с топла супа и шал около гърлото.
2. Не бива дори да се опитваме да лекуваме...