11 натурални лека срещу депресията
Преди да посегнем към антидепресантите...
11 ноември 2011, здраве.bg
... от 600 мг три пъти дневно. Много ефикасен антидепресант, но е доста скъп. Страничните ефекти при високи дози включват стомашно чревни неразположения, гадене, тревожност, безсъние.
- L–Теанин 100-600 мг на ден. Ако почувствате сънливост намалете приеманата доза. Съдържа се в
зеления чай.
-
Рибено масло (ейкозопентаенова и докозахексаенова киселина): 1-3 г на ден с храната.
8. Медитирайте или опитайте т.нар. метод на извиканите образи. Ефектите на
медитацията върху настроението са доказани. Избистрянето на съзнанието може да подобри настроението, а носи и множество други ползи за здравето.
9. Регулирайте хормоналните си нива: Ако щитовидните, половите или хормоните на надбъбречните жлези, не са в границите на нормата, това може да се отрази силно на настроението и самочувствието. Направете си изследвания, които е добре да бъдат разчетени от специалист:
- Тестове за оценка на функцията на щитовидната жлеза – TSH, свободен T4, свободен T3, тотален T3, щитовидни антитела
- Тестове за оценка на функцията на надбъбреците – кортизол, DHEA-S (дехидроепиандростендион), прегненолон
- Тестове за оценка на функцията на половите жлези – естрадиол, прогестерон, свободен и тотален тестостерон
10. Положете усилия да укрепите психиката си, като се държите възможно най-неподправено и естествено във всички ситуации. Изключително често носим маски, опитвайки се да бъдем някой, който всъщност не сме. Преструваме се, а след това се чудим защо се чувстваме зле. Упражнявайте се да давате воля на чувствата си и се наслаждавайте на почти чудотворния ефект върху настроението ви.
11. Обсъдете подробно проблемите си: Срещнете се с психиатър, психотерапевт или психолог и говорете за това как се чувствате. Понякога дори само възможността да споделим помага да се справим с всичко, което ни тревожи....