Сезонът на зелето
Зелето е евтин и траен зеленчук, с много малко калории и мазнини.
3 ноември 2011, здраве.bg
Зеленото и лилавото зеле са най-често срещани, но съществуват и още много други по-екзотични разновидности. Например зелето от сорт Напа е по-продълговато и цилиндрично като форма, а зелето тип Савой изглежда като правоъгълна зелка, но има къдрави външни листа.
В една порция зеле има само 45 калории, по-малко от 1 г протеини, около 2 г въглехидрати и незначително количество мазнини. Зелето е сравнително бедно на хранителни вещества като изключим, че една порция съдържа 15% от дневната препоръчителна доза витамин С. И все пак това е един нискокалоричен зеленчук, който си подхожда с много вкусове.
За да приготвим бързо ястие със зеле, просто трябва да премахнем външните листа, да срежем зелката на две и да нарежем на тънки лентички всяка половина. Така можем да го добавим към всяка супа, да го сотираме с лук и соев сос или просто да го поръсим с оцет и майонеза и да похапнем вкусна салата.
Какво и как да търсим
Зелките обикновено имат няколко по-тъмни и свободни листа отвън и стегнати светли листа в сърцевината. Препоръчително е да избираме зелки, които са големи и плътни, без дефекти или светли петна.
Най-добър вкус зелето има в пика на сезона – края на есента и зимата. Вместо да се придържаме към традиционното зелено
зеле, можем да го разнообразим с множеството разновидности, които се предлагат. Всеки вид съдържа различни видове и количества фитонутриенти. Например лилавото зеле съдържа повече антоцианини с червен цвят, а зеленото – повече бета каротин и лутеин от зелената разновидност.
Често срещаните капани
Някои от най-често срещаните начини за приготвянето на зеле – като например правенето на
кисело зеле, могат да увеличат значително съдържанието на натрий в него. Освен това, ако използваме зелето за салата, на която добавяме дресинг, съдържанието на мазнини може да нарасне заради олиото или майонезата, използвани в дресинга.
Можем...