zdrave.bg
версия за печат изпрати на приятел

Чупенето на таблетките може да е опасно



Чупенето на таблетките може да е опасно

Въпреки наличието на делителна черта при някои таблетки тяхното разчупване рядко е лесно.

Почти невъзможно е при разчупване да се постигне желаната доза.

18 юли 2011, здраве.bg

Често срещаната практика да се чупят на две таблетките може да се окаже опасно или най-малкото да попречи на ефективната терапия, твърдят експерти от Факултета по фармацевтични науки в Университета в Гент, Белгия. Данните, изнесени от тях сочат, че близо 1/3 от счупените фрагменти се отклоняват от препоръчителните дози с над 15%.

Изследването подчертава, че практиката да се чупят таблетките може да има сериозни клинични последствия при лекарствата, при които границата между терапевтичната и отровната доза е минимална.

Резултатите от опитите показват, че 31% от парчетата от таблетките имали отклонение от теоретичното си тегло с повече от 15%, а 14% от парчетата се отклонявали с над 25%. Дори и най-прецизният метод за разчупване показал отклонение от 8 до 21%.

Разчупването на таблетките е широко разпространено в различни здравни сектори, но както сочат резултатите само четвърт от лекарствата се разполовяват точно. Счупените половинки обикновено са неравни, а често значително количество от тях се губи по време на разполовяването.

Използваните при пробата лекарства били за различни заболявания, включително Паркинсон, тромбоза, артрит и сърдечна недостатъчност, а използваните уреди за разчупване били кухненски нож, ножица и специално приспособление за разполовяване на таблетки. След разчупването, всяко парче било претеглено, за да се установи какво е отклонението от теоретичното тегло.

Ключовите резултати сочат, че:

- Използването на приспособление за чупене на таблетките е най-прецизният метод. Той показал отклонение от 15 до 25% в 13% от случаите, но в сравнение с отклонението при използване на ножици (в 22% от случаите) и на нож (в 17% от случаите), методът остава най-точен.

- Приспособлението за чупене на таблетки предизвиквало отклонение над 25% само в 8% от случаите в сравнение с 19% от случаите при използване на ножици и 17% при използване на нож.

- Някои лекарства се разполовявали прецизно и по-лесно от други. При най-лесните за счупване значимо...

 
добави в:
 
Още по темите:
съвети от лекаря    лекарства    
 
more news
rss
 
Има храни, които “изгарят” мазнините
Някои продукти доказано не само не прибавят допълнителни килограми, но и изгарят излишните мазнини.
Интуицията може да се развие!
Как да “увеличим звука” на вътрешния си глас?
10 начина да повишите имунитета си
Върху имунитета оказват влияние много фактори. Такива са дори условията, в които ядете или спите.
Смятате ли, че тенът придава привлекателност?
  •  Да, хората със слънчев загар са по-секси.
  •  Малко слънце по тялото стои добре.
  •  Не, тенът изглежда нездравословно.